ТРВАМВАЙ В ДРУБЖА 2

Сигнали и дискусии по наболели проблеми

Re: ТРВАМВАЙ В ДРУБЖА 2

Мнениеот Орлин » 06 Дек 2009, 17:36

Ще има и трамсай и улица от това, което знам.

Ситуацията е следната - желанието на главния архитект е било наведнъж да се направи и трамвайната линия и улицата, но в последствие се установява, че има нужда от отделно финансиране и отделен конкурс за изграждането на улицата.

За трамвайното трасе има осигурено финансиране (може би само частично, нямам конкретна информация) и има фирма изпълнител, избрана с конкурс. По трамвайното трасе и в момента се работи - поставят се огражденията в момента.

Улица ще има, след като в общинския съвет се гласува за нов конкурс и за финансиране, което доколкото знам, ще се случи още този месец (гласуването). Знаейки как се придвижва такъв проект, след като бъде гласуван, бих предположил, че ако бъде одобрен, е реалистично до 1-1,5 година да го има пътят.

Колкото до забавянето на пускането на трамвайната линия, нямам информация какви са били сроковете договорени с изпълнителя, знам, че имаше желание от страна на общината да бъде пусната още до края на ноември, но забавянето на внасянето на проекта за улицата забави и пускането на трамвайната линия. Не съм наясно с подробностите и защо едното е обвързано с другото, така че това е най-доброто, което мога да споделя, без да изпадам в спекулации.
Аватар
Орлин

Мнениеот балиен@абв » 07 Дек 2009, 10:30

Здравей Орлине,

Благодаря за изчерпателния отговор !
За съжаление тука поговорката си важи с пълна сила - "Хубава работа ама ....". Така като гледам ако двете неща са свързани (улицата и трамвая) и за улицата няма финансиране и още по лошо проект и/или очуждаване .... тогава по-добре да забравим. Няма да е готово и след 3 години. Питах и във форума на гтсофия там знаят, че тази година трамвай няма да има. Има ли нещо с което ние можем да помогнем ? Да раздухаме по медиите по блогове, че работа не се върши!

Поздрави
Божидар
балиен@абв

Мнениеот Орлин » 07 Дек 2009, 16:01

Трамвай ще има, за това съм сигурен, защото за него е имало конкурс, има избрана фирма изпълнител и тя си работи по проекта. Защо се бави (и дали, всъщност не знам какви са сроковете по договор), това не знам.

Колкото до улицата, идеята да мината накуп двете е била на главния архитект и целта е била именно да стане по-бързо вместо да се минава през дългата процедура по обявяване на отделен конкурс. От съображения, свързани с прозрачността, обаче, в крайна сметка, май ще има отделен конкурс за пътя.

От всичко, което знам, не виждам нещо, което ние можем да направим, за да се забързат нещата.

Моето лично мнение, относно трамваят, е, че тази линия е безмислена към днешна дата. Затова и на мен лично ми е безразлично дали ще пуснат трамвая днес или след 1 година. Тази линия ще има смисъл, когато има метро до Цариградско и тази линия прави връзка с метрото.
Много по-важен е пътят, който много ще помогне за олекотяване на трафика, защото ще даде още една възможност за излизане на Цариградско.
Аватар
Орлин

Мнениеот Гост » 09 Дек 2009, 10:43

Съгласен съм за важноста на проекта, но не там е проблема. Проблема е, че се харчат наши (мой) (на данъкоплатеца) пари по абсолютно безхаберен начин. Замисли се, коя частна фирма ще плати за нещо и после няма да я интересува кога ще и го доставят, защо се бави ? Друг проблем - не виждам никаква прозрачност тук. АКо няма да стане, да излязат да кажат няма да стане! Ако има забавяне, да кажат има забавяне. Аз ако се забавя в мойта работа ме уволняват, при теб как е? Според мен трябва всячески да се натиска общината да си върши работата качествено и в срок.
Гост

Мнениеот Орлин » 09 Дек 2009, 16:52

Съгласен съм напълно. В същото време, трябва да уточня, че информацията, която имам не е от общината.

Това, което пиша тук е информация, която съм успял да събера в разговор с майка ми, която е в Общинския съвет, но и тя самата не е в комисията по транспорт, така че и нейната информация не е задължително напълно точна.

Нямам претенции да изразявам мнението нито на общината, нито на общинския съвет, нито дори на майка ми като общински съветник, НО моето лично мнение, че трамвайната линия е напълно безмислена на този етап и независимо дали е забавен проектът или не, той е НЕУДАЧЕН във вида и във времето, в което се осъществява.

И все пак... по-добре да се направи предварително, отколкото да закъснее и да няма такава линия в момента, в който стигне метрото до Цариградско.

Но че се харчат парите ни без никаква прозрачност, в случая съм напълно съгласен. Дали е безхаберен или не, дори няма как да знаем със сигурност, именно защото няма информация и прозрачност, а аз в такива случаи по презумпция смятам, че има нещо нередно.
Аватар
Орлин

Мнениеот art123@mail.bg » 20 Дек 2009, 13:45

"НО моето лично мнение, че трамвайната линия е напълно безмислена на този етап и независимо дали е забавен проектът или не, той е НЕУДАЧЕН във вида и във времето, в което се осъществява".
Това е вашето мнение, но мнението на повечето граждани от 2-ра и 3-та част на Дружба 2 ( които не ползват коли като вас) е съвсем различно.Това е най-бързата връзка със центъра и смея да твърдя че хората ежедневно се интересуват от решаването на този проблем.
Благодаря Ви ,че споделяте с нас информацията , която получавате.
art123@mail.bg

Мнениеот Орлин » 21 Дек 2009, 18:48

Не мисля, че сте разбрали правилно позицията ми. Не съм против трамвайната линия, когато тя ще е връзка с метрото. Против харченето на пари за нея съм сега, когато метро до Цариградско няма.

Ако говорим за цялото трасе, което да стига до Младост - да, това е много важно, според мен, за да се осъществи връзка с метрото, но в случая проектът се ограничава до изграждането на линията само до Цариградско шосе.

И не разбирам кой точно ще ползва трамвая, за да стигне до Цариградско шосе. Не вярвам да има повече пътници, отколкото имаха нощните линии на автобусите, напр. (които бяха закрити точно заради слабо ползване).

Остават другите пътници, които биха ползвали трамвая, за да пътуват посока център (през Дружба-1), но дали това е по-удобен транспорт от 204, 404 или тролея?

И пак - не съм против трамвайната линия по принцип - напротив, според мен най-много трябва в София да развиваме трамвайната мрежа и то така, че да не се влияе от задръствания - това е най-бързият градски транспорт след метрото, ако е уреден добре, а цената му, сравнена с метрото е многократно по-ниска и като първоначална инвестиция и като експлоатационни разходи. Против съм сегашната линия, която не решава никакъв транспортен проблем и съответно поставя въпроса - каква е финансовата ѝ обосновка в този вид.
Аватар
Орлин

Мнениеот Гост » 26 Дек 2009, 15:05

Ето на какво попаднах

ОБЯВЛЕНИЕ
На основание чл. 25, ал. 1 от Закона за общинската собственост

УВЕДОМЯВАМ
собствениците на поземлени имоти, попадащи в реализацията на обект "Пробив на бул."Андрей Ляпчев" от бул."Александър Малинов" до бул."Цариградско шосе" район "Младост", за провеждане на процедура по принудително отчуждаване по глава III от ЗОС, съгласно влязъл в сила подробен устройствен план, предвиждащ изграждане на обект публична общинска собственост /чл. 22, ал. 1 от ЗОС/, за задоволяване на неотложна общинска нужда, която не може да бъде задоволена по друг начин /чл. 21, ал. 1 от ЗОС/, намиращи се на територията на район "Младост" - Столична община, както следва:

-Част от ПИ № 3704, м „ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТРАМВАЙ 4-ГАРА ИСКЪР" с площ-153кв.м., сума за обезщетение 62 452,лв., собственост на Верка Милушева Колева и Иванка Милушева Богданова

-Част от ПИ № 3705,кв.12, "ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА ТРАМВАЙ 4-ГАРА ИСКЪР" И "ЦАРИГРАДСКО ШОСЕ 7КМ.-11 КМ."-с площ- 1784кв.м., сума за.обезщетение 728 194 лв., собственост на Верка Милушева Колева и Иванка Милушева Богданова. В срока на обявлението, собствениците на посочените имоти следва да представят документи за собственост в дирекция „Инвестиционно отчуждаване" Столична община, пл. Славейков № 6, ет. 4, в противен случай, сумата от паричното обезщетение ще бъде преведена по сметка на Столична община, съгласно чл. 29, ал. 2 от ЗОС.

Обявлението да се публикува в два централни и един местен ежедневник, в интернет страницата на Столична община и копие от него да се изпрати до кмета на район "Младост" за поставяне на определено за целта място в сградата на района.

КМЕТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА:
Гост

Мнениеот adi.todorov@gmail.com » 26 Дек 2009, 15:07

PS:Започна ли са да поставят и светофари
adi.todorov@gmail.com

Мнениеот Гост » 27 Дек 2009, 09:34

Аз живея от10г. в Дружба2, точно до линията бл.301, въобще не вярвах че нещо такова ще се случи. По принцип ние нямаме никаква пряка връзка с Искър и Младост. Ако я пуснат скоро ще е супер, да не говорим че направиха и книжна борса на гара Искър където работим. Кога се очаква да я пуснат.
Благодаря на всички които ме осветлят предварително.
Поздрави Н.Калпазанов
И честита коледа и щастлива нова 2010г. на всички.
Гост

ПредишнаСледваща

Назад към Проблемите на Дружба и район Искър